Allegro to bez wątpienia największy portal sprzedażowy w Polsce, rozpoznawalny wśród niemal wszystkich Polaków. Przyciąga miliony klientów, a także wielu sprzedawców, którzy chcą zapewnić sobie tym samym jak największe zyski. Czy jednak przy tak dużej konkurencji sprzedaż na Allegro nadal się opłaca? Wyjaśniamy.

Sprzedaż na Allegro – miliony klientów na wyciągnięcie ręki

Nie da się zaprzeczyć, że Allegro kusi sprzedawców przede wszystkim rozpoznawalnością i zasięgiem. Dla wielu internautów stanowi pierwszy wybór przy e-zakupach. Portal skupia ponad 20 milionów użytkowników, którzy chętnie kupują we wszystkich kategoriach. Dlatego też nawet początkujący sprzedawcy mogą tu liczyć na szybkie rozkręcenie biznesu. Do zalet Allegro na pewno należą również:

  • renoma i bezpieczeństwo – wielu konsumentów ufa Allegro i ceni wysiłki portalu w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa zakupów, dlatego chętnie dokonuje zakupów właśnie tą drogą;
  • łatwa obsługa – do sprzedaży na Allegro nie jest potrzebne doświadczenie w e-commerce, nie trzeba mieć też wiedzy informatycznej, ponieważ wszystkie procedury są intuicyjne;
  • możliwość prowadzenia biznesu na dowolną skalę – na Allegro możesz zacząć nawet od jednego produktu, a z czasem rozbudować ofertę do tysięcy ofert;
  • niewielkie koszty początkowe – na starcie poza inwestycją w towar nie musisz też ponosić praktycznie żadnych kosztów, przez co sprzedaż na Allegro stanowi mniejsze ryzyko.

Wszystko to przyciąga wielu sprzedających – obecnie na portalu jest ich ponad 120 tys., a liczba ta stale rośnie. W dodatku wiele sklepów oferuje dokładnie ten sam towar w jednakowych lub bardzo zbliżonych cenach, a portal pobiera opłaty przy każdej transakcji. Czy zatem sprzedaż na Allegro nadal się opłaca?

Sprzedaż na Allegro – nie tylko zalety

Oczywiście działalność na Allegro wiąże się również z pewnymi wadami czy ograniczeniami. Wielu sprzedawców boi się tutejszej konkurencji. Faktycznie, jest ona duża – szczególnie w niektórych kategoriach produktów. Przebicie się w gąszczu niemal identycznych ofert może się wydawać trudne, ale przy odpowiednim podejściu da się zbudować satysfakcjonujący poziom sprzedaży. Ponadto Allegro zapewnia szereg udogodnień dla nowych sprzedawców (w tym np. darmowe wyróżnienia ofert), dzięki czemu można łatwiej zdobyć pierwszych klientów i pozytywne opinie.

Niechęć do tej platformy marketplace mogą wzbudzać również opłaty. Za każdą transakcję jest pobierana prowizja ustalana procentowo (stawka jest zależna od kategorii produktu). Ponadto przy niektórych produktach obowiązują opłaty za wystawienie oferty. Dodatkowy koszt stanowią również wszelkie formy reklamy, które niekiedy są niezbędne, aby zdobyć klienta. Wszystko to sprawia, że zarobek sprzedawcy przy sprzedaży na Allegro jest niższy niż przy sprzedaży we własnym sklepie. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie takiego sklepu również generuje stałe koszty, często wcale nie mniejsze niż sprzedaż przez marketplace.

Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Czy warto sprzedawać na marketplace Allegro? To pytanie, na który każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Zanim zarejestrujesz się na portalu, możesz przeanalizować aktualne oferty i przyjrzeć się działaniom konkurencji. Przejrzyste tabele prowizji pozwolą Ci też sprawdzić, ile zapłacisz platformie przy każdej transakcji. W ten sposób można się zorientować, jak opłacalny będzie handel na Allegro w Twoim przypadku.

Warto również wiedzieć, że sama rejestracja na portalu i rozpoczęcie działalności nic nie kosztują. Możesz więc bez przeszkód wystawić kilka przedmiotów na próbę i sprawdzić, jak opłacalne jest to przedsięwzięcie. Nie zapomnij przy tym aktywować Pakietu Powitalnego, który zapewnia wiele korzyści dla nowych sprzedawców, w tym darmowe wyróżnienia ofert oraz zniżkę na prowizję w wysokości do 100%! Jeśli natomiast po pewnym czasie stwierdzisz, że działalność na Allegro Ci się nie opłaca, możesz po prostu ja zakończyć bez żadnych konsekwencji.

Sprzedaż na Allegro – dla kogo?

Allegro bez wątpienia jest miejscem, w którym można zdobyć wielu klientów i rozpocząć budowę swojej marki. Jest to dobre rozwiązanie na start lub świetne uzupełnienie działalności własnego sklepu, szczególnie jeśli masz problem z przyciąganiem do niego nowych odbiorców.

Marketplace Allegro może być opłacalnym rynkiem zbytu zarówno przy sprzedaży masowej (np. dużych ilości tanich produktów), jak i przy unikalnych towarach. Wiele zależy od tego, jak poprowadzisz swoją działalność.