Przygotowanie profesjonalnego biznesplanu wydaje się dość prostym, przyjemnym procesem zadaniowym każdej osoby, chcącej prowadzić swoją działalność gospodarczą. Nikt nie zna tak dobrze, przecież zagadnień związanych z danym przedsiębiorstwem, jak osoba, która chce bądź jest jego właścicielem. W rzeczywistości jednakże okazuje się, że przygotowanie takiego dokumentu, który przekona, inwestorów do jego zainteresowania się może, przysporzyć naprawdę wiele różnych problemów.

Korzystanie w tej kwestii z pomocy wyspecjalizowanych podmiotów zewnętrznych, to również jest spory wysiłek finansowy i nie każda początkująca, czy mała firma po prostu ma tyle funduszy do jego zainwestowania.

Na szczęście, przy pomocy różnych księgowych, menadżerów, czy dyrektorów finansowych można sobie naprawdę z tym zadaniem poradzić samodzielnie. Wystarczy tylko unikać tych najbardziej podstawowych błędów, podczas tworzenia biznesplanu.

Jeden biznesplan = trzy dodatkowe wersje.

Profesjonaliści w tej dziedzinie radzą każdemu, aby przygotowanie idealnego dla siebie biznesplanu od sporządzenia aż trzech takich samych dokumentów, każda różniąca się od siebie.

 • Pierwsza w sposób optymistyczny przedstawienia możliwości.
 • Druga w sposób rzeczywisty przedstawienia możliwości.
 • Trzecia w sposób pesymistyczny przedstawienia możliwości.

Takie też i zachowanie, ale zestawienie dokumentów pozwoli na późniejsze właściwe ocenienie szans danego przedsiębiorstwa.

Obszerność to nie zawsze jest sukces.

Warto mieć tego świadomość, że obszerny, szczegółowy, ale i niezwykle profesjonalny biznesplan odniesie niebotyczny sukces – przykłady takich biznesplanów, które odniosły sukces warto poszukać na portalu strefainwestora.pl. Czasami i kilkanaście konkretnych zdań spisanych na jednej kartce papieru pozwala pozyskać potrzebne środki finansowe. Chodzi tutaj o wykazanie doświadczenia, ale i zapewnienie danego inwestora, że przedsiębiorstwo to sobie poradzi z nowymi wyzwaniami!

10 podstawowych błędów, podczas pisania biznesplanu.

Poznaj zestawienie 10 podstawowych błędów, podczas pisania biznesplanu, a następnie dopilnuj, aby i one u Ciebie się nie pojawiły.

 1. Brak biznesplanu.
 2. Słaba wizja i strategia firmy.
 3. Deficyt relacji z różnorodnymi klientami.
 4. Nieznajomość rynku, ale i całej konkurencji.
 5. Pomijanie tych słabych, jak i mocnych stron firmy.
 6. Kłopoty z analizą dokładnych finansów.
 7. Stronienie od zarządzania ryzykiem.
 8. Odizolowanie pracowników od projektu.
 9. Problem ze zmianą zarządzania.
 10. Niedobór motywacji pracowniczej.

Wymienione te powyżej błędy dotyczą tylko ogólnej koncepcji tworzenia takiego dokumentu i jego przygotowania.

Popularne błędy na etapie spisywania biznesplanu.

Błędy popełnia się także, podczas samego tworzenia takiej dokumentacji. Jakie są to błędy i jakich unikać?

 1. Powierzchowna analiza rynku.
 2. Nadmierny pośpiech.
 3. Zbyt ogólne definiowanie celów firmy.
 4. Nieprzejrzysty plan.
 5. Mało szczegółowych działań związanych z marketingiem.
 6. Brak zgodności planem finansowym.
 7. Nadmierny optymizm.

Trzeba tutaj pamiętać, że te niby niewielkie błędy można korygować na dalszych etapach procesu z biznesplanem, ale nie oznacza to, że w ich miejsce nie pojawią się nowe błędy.