Ranking pożyczek często można spotkać jako pierwsze wyniki wyszukiwać, gdy ktoś w Google pyta o pożyczki. Rankingi te przedstawiają, które pożyczki są według opinii ludzi, ekspertów najlepsze i najchętniej zaciągane.
Są one tworzone przez łudzi np. prowadzących blogi finansowe, jednak zazwyczaj rankingi z pierwszej strony to reklamy, co jest wyraźnie zaznaczone. Można się nimi sugerować, lecz mogą one nie oddawać stanu faktycznego, czyli rzeczywiście najlepszej i najchętniej zaciąganej przez ludzi pożyczki w danym okresie.
Reklama oznacza, że firmy z pierwszych miejsc w rankingu mogły mieć nico większy wpływ na jego tworzenie niż pozostałe. Są też wcześniej wspomniane osoby prowadzące swoje strony/blogi o tematyce finanse, które również tworzą taki ranking, ale i tu mogą pojawić się informacje niezgodne ze stanem faktycznym. Właściciel bloga może współpracować z określoną firmą pożyczkową, dostawać określona kwotę pieniężną lub prowizję za każdą udzieloną pożyczkę, wówczas wiadomą rzeczą jest, że umieści taką firmę bardzo wysoko przypuszczalnie na pierwszym miejscu w końcu walczy też o swoje finanse.
Jak ktoś chce rzeczywiście sprawdzić jaka pożyczka jest najchętniej brana przez ludzi i najbardziej chwalona może przeczytać opinie ludzi, komentarze lub wejść w statystyki. Oczywiście zdarzają się rankingi pożyczek w 100% uczciwe, ale ciężko określić które to są, czy akurat ten przeglądany jest tym „uczciwym”. Ogólnie decyzję o wyborze pożyczki powinno się podejmować na podstawie własnych przekonań w oparciu o w naszych oczach najbardziej atrakcyjne oferty.
Ranking pożyczek może być jedynie elementem wspomagającym, ale nie powinien stanowić głównego czynnika decyzyjnego.
Mój największy błąd biorąc kiedyś pożyczki to niekorzystanie z rankingów. Teraz znajduje lepsze opcje, dopasowane do moich potrzeb.